Wiosna to szczególny okres, w którym ludzie podczas porządków decydują się na wypalanie łąk, pastwisk, a także uschniętych po zimie chaszczy. Niestety wypalanie niesie za sobą ogromne straty w przyrodzie i niebezpieczeństwo dalszego niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia.
Jest nieprawdą, że wypalanie użyźnia glebę oraz wpływa na szybszy wzrost roślin. Ziemia na wypaleniskach staje się jałowa i potrzebuje kilku lat na regenerację. Należy zdać sobie sprawę, że wypalając trawy przyczyniamy się do zagłady szlachetnych gatunków roślin. Oprócz tego ogień zabija wszystkie organizmy żyjące na łące, a toksyczny dym uwalniający się podczas spalania zagraża zwierzętom oraz ludziom mieszkającym w pobliżu wypalanego terenu. Płonące trawy przy drogach to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż powstający dym może być przyczyną groźnych kolizji, a nawet wypadków.
Podpalając suche trawy jesteśmy pewni, że potrafimy zapanować nad ogniem, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Lekki powiew wiatru powoduje, że ogień rozprzestrzenia się z ogromną szybkością i pochłania coraz większe powierzchnie, sięgając lasów oraz budynków mieszkalnych.
Zakaz wypalania traw jest jednym z „Wymogów dobrej kultury rolnej”. Rolnicy, którzy łamią ten zakaz mogą liczyć się z utratą części dopłat bezpośrednich.
Zgodnie z prawem wypalanie traw jest karalne. W myśl art. 131 pkt 12 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny. Sprawcy wypalania grozi grzywna do 5000 zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie życia, zdrowia i mienia kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Jak wynika ze statystyk każdego roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw i nieużytków giną przypadkowi ludzie oraz strażacy walczący z żywiołem, więc przed podjęciem decyzji o wypalaniu zastanówmy się, czy warto narażać zdrowie i życie swoje oraz innych.
Poniżej skutki bezmyślnego wypalania traw jakie miało miejsce w ostatnim czasie w miejscowości Rudka, gm. Ruda-Huta.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Gminy Ruda-Huta w celu otrzymywanie newslettera.
zdalna Szkoła i zdalna Szkoła+
Zakup i montaż pomp ciepła szansą zwiększenia wykorzystania energii przyjaznej środowisku
w Gminie Ruda-Huta
Platforma internetowa o odnawialnych źródłach energii w gm. Ruda-Huta
Opracowanie projektu rozbudowy kanalizacji sanitarnej w gminie Ruda-Huta
Tożsamość kulturowa lokalnych społeczności pogranicza ukraińsko-polskiego
Od 2023 roku podatki należy wpłacać na indywidualne rachunki podane w decyzjach wymiarowych.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nr konta: 23 8192 0002 2002 0020 0035 0017 (w tytule należy wpisać nazwę opłaty, imię i nazwisko osoby, która złożyła deklarację oraz adres nieruchomości)
Opłaty skarbowe nr konta: 59 8192 0002 2001 0020 0035 0001