12 października 2018 r. obchodzono jubileusz 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie. Mottem obchodów, które zbiegły się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości były słowa Jana Pawła II: „To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w moim życiu”.
Na uroczystości pojawili się: wicekurator Eugeniusz Pelak z Kuratorium Oświaty w Lublinie, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Adam Rychliczek, starosta chełmski Piotr Deniszczuk, radny Rady Powiatu w Chełmie Hubert Wiciński, prof. dr hab. Halina Lipińska i dr Mieczysław Kuczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Wiesław Pawlak z KUL, dr Leon Popek z IPN w Lublinie, dr Paweł Sobolewski i dr Marek Woźnicki z UMCS, dr Józef Złomańczuk z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, ks. wikariusz Andrzej Aleksandrowski z parafii św. Józefa w Puławach, komendant placówki SG w Woli Uhruskiej mjr Sławomir Olszewski, asp. sztab. Artur Panasiuk z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, bryg. mgr inż. Remigiusz Kwacz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Chełmie Marian Rudnik, prezes Towarzystwa Rodzin Kresowych w Chełmie Krzysztof Kołtun, dawni dyrektorzy i kierownicy szkół: Mieczysław Pręciuk, Elżbieta Gołębiowska, Antoni Franecki, Irena Oleszczuk i nauczyciele oraz przedstawiciele władz gminy Ruda-Huta.
Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele parafialnym w Rudzie-Hucie. Eucharystię koncelebrowali księża: proboszcz Aleksander Tabaka i Andrzej Aleksandrowski, wychowanek szkoły w Rudzie-Hucie. Po nabożeństwie zgromadzeni, na czele z pocztami sztandarowymi, udali się do szkoły, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę usytuowaną na ścianie budynku.
Wprowadzenie pocztów i odśpiewanie hymnu narodowego rozpoczęło drugą część obchodów 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie. Słowo inaugurujące wygłosił dyrektor Adam Marszaluk, który przedstawił rys historyczny szkoły oraz opowiedział o jej tradycjach i znamienitych wychowankach. Eugeniusz Pelak, w imieniu własnym oraz wojewody lubelskiego, złożył życzenia wszelkiej pomyślności, dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej , zaś Adam Rychliczek złożył gratulacje i podziękowania za trud włożony w kształcenie i wychowanie uczniów oraz życzenia dalszej pomyślności. Przemówienia wygłosili również: Piotr Deniszczuk, wójt Kazimierz Smal, prof. dr hab. Halina Lipińska, dr Leon Popek, dr Józef Złomańczuk, Antoni Franecki, radny Bogdan Sawicki, Marian Rudnik oraz Krzysztof Kołtun.
Obchody uświetniły występy uczniów z zespołu wokalnego „Rudziki” i harcerzy ze szkolnej drużyny „Dębowe Plemię”. Skauci pełnili również warty przy tablicach upamiętniających ważne wydarzenia z historii szkoły. Po części artystycznej przedstawiono prezentację multimedialną ukazującą rys historyczny szkoły.
Wręczono nagrody Dyrektora Szkoły oraz Wójta Gminy Ruda-Huta nauczycielom: Dorocie Kowal, Agnieszce Dąbskiej, Agnieszce Tomaszewskiej, Bożenie Nowosad, Romanowi Czwalińskiemu oraz Małgorzacie. Rękas. W tym dniu również zostali nagrodzeni laureaci szkolnego konkursu „100 wierszy na stulecie szkoły”: Anna Walczuk z kl. 5a i Kinga Anasiewicz z kl. 3a gimnazjum.
Po zakończonej uroczystości zebrani goście, nauczyciele i pracownicy szkoły udali się do izby muzealnej, w której zaprezentowano pamiątki: stare zdjęcia, świadectwa, szkolne kroniki, dokumenty, a także podręczniki i szkolne mundurki. Zespół redakcyjny szkolnej gazetki „Skrybus” zaprezentował dotychczas wydane numery tego czasopisma.
Uroczystość została objęta patronatem honorowym: marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk.
Więcej zdjęć i film na stronie Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Gminy Ruda-Huta w celu otrzymywanie newslettera.
zdalna Szkoła i zdalna Szkoła+
Zakup i montaż pomp ciepła szansą zwiększenia wykorzystania energii przyjaznej środowisku
w Gminie Ruda-Huta
Platforma internetowa o odnawialnych źródłach energii w gm. Ruda-Huta
Opracowanie projektu rozbudowy kanalizacji sanitarnej w gminie Ruda-Huta
Tożsamość kulturowa lokalnych społeczności pogranicza ukraińsko-polskiego
Od 2023 roku podatki należy wpłacać na indywidualne rachunki podane w decyzjach wymiarowych.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nr konta: 23 8192 0002 2002 0020 0035 0017 (w tytule należy wpisać nazwę opłaty, imię i nazwisko osoby, która złożyła deklarację oraz adres nieruchomości)
Opłaty skarbowe nr konta: 59 8192 0002 2001 0020 0035 0001