9 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół w Rudzie-Hucie odbyła się uroczystość upamiętniająca 50. rocznicę oddania budynku szkoły do użytku. Uczono też pamięć kierownika Bronisława Asprasa, który był inicjatorem budowy i doprowadził do powstania "tysiąclatki". W tym dniu świętowano także Dzień Patrona Gimnazjum w Rudzie-Hucie Henryka Michała Kamieńskiego. Do Rudy-Huty przybyli: synowa Bronisława Asprasa, Jadwiga Aspras wraz ze swoimi synami Jerzym i Andrzejem oraz zamieszkali w Argentynie potomkowie patrona Gimnazjum - Ricardo Victor, Ignacio i Nora Lia Ingaramo Kamieńscy.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Rudzie-Hucie, celebrowana przez księdza wikariusza Piotra Hawryluka i proboszcza parafii Świerże księdza Henryka Suchodolskiego. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie przez ks. Piotra Hawryluka umieszczonej w holu głównym szkoły tablicy pamiątkowej dedykowanej Bronisławowi Asprasowi. Odsłonięcia dokonali: Jadwiga Aspras z synami, w imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty Dariusz Sułkowski, wójt gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal, dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie Adam Marszaluk, przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Walczuk oraz delegacja uczniów: Monika Chmiel i Ernest Bortnik.
Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się utytułowani absolwenci szkoły: prof. dr hab. Halina Smal z Instytutu Gleboznawstwa, Inżynierii i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Halina Lipińska - Prodziekan Wydziału Agrobiznesu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Wiesław Pawlak z Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Leon Popek - pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Paweł Sobolewski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr Mieczysław Kuczyński - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr Józef Złomańczuk - pracownik naukowy Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, mgr Marek Woźnicki - pracownik naukowy Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W gronie znamienitych gości znaleźli się: mjr Sławomir Olszewski - Komendant Placówki Straży Granicznej w Woli Uhruskiej, st. kpt Artur Rutkowski - zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, Tadeusz Łańcucki - zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie, Nina Symonowicz -wójt gminy Górka Połonka z dyrektorami szkół Wasylem Macialką i Wołodymirem Potrapelukiem, Ryszard Suszyński - kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie, dr Andrzej Rybak - prezes Stowarzyszenia „Rocznik Chełmski”, dr Paweł Kiernikowski - sekretarz Stowarzyszenia „Rocznik Chełmski”, Mirosław Dederko - regionalista z gminy Sawin, Alina Prus - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku, Mieczysława Sołtys - dyrektor Zespołu Szkół w Wierzbicy, Mirosław Konieczny - dyrektor Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej, Jarosław Walczuk - zastępca wójta gminy Ruda-Huta, Małgorzata Głuch - skarbnik gminy Ruda-Huta, Marek Słupczyński - radny Rady Powiatu w Chełmie, a ponadto: emerytowani nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, nauczyciele, absolwenci, radni, kierownicy jednostek, sołtysi, rodzice i uczniowie oraz uczestnicy konkursu wraz z opiekunami. Senator RP prof. dr hab. Józef Zając oraz posłowie na sejm RP: Genowefa Tokarska i Jan Łopata przesłali na ręce dyrekcji szkoły gratulacje i podziękowania za pracę i zaangażowanie w wychowanie kolejnych pokoleń. Andrzej Aspras - wnuk Bronisława, Zdzisław Muda i Antoni Franecki - emerytowani nauczyciele i Jerzy Jaskóła - były uczeń, słowami uznania wspominali czas budowy szkoły oraz udziału w niej Asprasa. Młodzież zaprezentowała wszystkim zebranym jego życiorys, a zespół szkolny ,,Rudziki” wraz z uczestnikami wyśpiewał piosenki patriotyczne i o szkole.
W finałowej części pisemnej VII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy na temat: "Życie, działalność i twórczość Henryka Michała Kamieńskiego" udział wzięły najlepsze reprezentacje szkół gimnazjalnych z województwa lubelskiego. Część pisemna polegała na rozwiązaniu testu konkursowego składającego się z 30 pytań zamkniętych. Turniej wygrały szkoły:
Po wręczeniu nagród Ricardo Kamieński opowiedział o tym, że kiedy pytają go w Argentynie o rodzinę w Polsce zawsze odpowiada, że jest ona liczna: ,,Mam ją. Moja rodzina to cała miejscowość Ruda-Huta”. Po tym przyjaciel rodziny Kamieńskich, Norberto Gajte zagrał na gitarze i zaśpiewał. Wszyscy goście otrzymali upominek w formie jubileuszowej statuetki i okolicznościowej gazetki na temat zasłużonego kierownika szkoły Bronisława Asprasa. Każdy, jak to zazwyczaj bywa przy tak ważnych uroczystościach, miał możliwość dokonania okolicznościowego wpisu do księgi pamiątkowej. Organizatorzy obchodów: dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie wysłuchali od gości wiele słów uznania dla bardzo wysokiego poziomu uroczystości i jej wspaniałej atmosfery.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Gminy Ruda-Huta w celu otrzymywanie newslettera.
zdalna Szkoła i zdalna Szkoła+
Zakup i montaż pomp ciepła szansą zwiększenia wykorzystania energii przyjaznej środowisku
w Gminie Ruda-Huta
Platforma internetowa o odnawialnych źródłach energii w gm. Ruda-Huta
Opracowanie projektu rozbudowy kanalizacji sanitarnej w gminie Ruda-Huta
Tożsamość kulturowa lokalnych społeczności pogranicza ukraińsko-polskiego
Od 2023 roku podatki należy wpłacać na indywidualne rachunki podane w decyzjach wymiarowych.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nr konta: 23 8192 0002 2002 0020 0035 0017 (w tytule należy wpisać nazwę opłaty, imię i nazwisko osoby, która złożyła deklarację oraz adres nieruchomości)
Opłaty skarbowe nr konta: 59 8192 0002 2001 0020 0035 0001